Laadin...

Kalliskivide juhised

Kalliskivide juhised

Kalliskivid on kaunid mineraalid mida kasutatakse ehete valmistamiseks. Enne, kui saab aga ehteid valmistada, tuleb kalliskive lihvida ja poleerida. Ehetes kasutatakse vääris- või poolvääriskive, eriti neid, mis on lihvitud ja poleeritud.

Kalliskivide 4 C-d

Kalliskivi värv (värvus-toon-küllastus)

Kõik naturaalsed kalliskivid on unikaalsed oma värvi poolest. Selleks, et saada paremini aru kalliskivi kvaliteedist ning mõista erinevaid värviomadusi on oluline keskenduda kolmele asjale. Sama tüüpi kalliskivil võivad olla erinevad värvi intensiivsused, varjundid, selgus, küllastus ja toon. Peamised omadused, mille järgi hinnata kalliskivi värvi, on: värvus, toon ja küllastus.

Värvus on lihtsalt kalliskivi esmane baasvärv, mis esindab ühte peamist värvipaleti tooni (vikerkaarevärvid). Värvuse tuvastamine on sama lihtne nagu öelda, et kalliskivi on sinine, punane, roheline või kollane.

Toon määrab kui intensiivne on kalliskivi värv. See võib varieeruda heledast tumedani ning ideaalis on kõige väärtuslikum toon neutraalne ehk see ei ole liiga hele ega liiga tume, vaid kusagil vahepeal. Olenevalt ehte disainist ja kalliskivi asendist võivad mõned toonid näha välja paremad kui teised ning vahel on see ka isikliku maitse ja eelistuse küsimus.

Küllastus, tuntud ka kui värvi puhtus, viitab sellele, et suurepärase küllastusega kalliskivide värvis on väga vähe või pole üldse pruune ega halle toone. Mida puhtam on värv, seda väärtuslikum on kalliskivi.

Kalliskivide lihv

Kalliskivi kvaliteedi määrab üks kõige olulisemaid omadusi - lihv. Tänu oma 18 aasta pikkusele kogemusele juveelinduses ja kalliskivitööstuses teame me kui oluline on lihvi kvaliteet, kuna see näitab kalliskivi selle täies ilus. Suurepärase kvaliteediga lihv näitab kalliskivi kvaliteeti, muudab värvi sügavamaks, vähendab nähtavaid ebatäiuseid ja parandab üleüldiselt kalliskivi välimust. Me hindame lihvi 4 tasandil: rahuldav, hea, väga hea ja suurepärane. Peaaegu kõik GLAMIRAst ostetud kalliskivid on hea või suurepärase lihviga. Kalliskivi lihv on alati märgitud tooteinfo sektsioonis.

Kalliskivide selgus

Kalliskivi selgus viitab kivi värvile ja selgusele. Mida vähem ebatäiuseid, seda kõrgem on hinnang ning seda väärtuslikum on kalliskivi. Kalliskivi selgus sõltub selle tüübist. AAA selgus viitab väga puhastele kividele, samas AA selgus viitab keskmise selgusega kividele. Ideaalis on ka kalliskive, mille hinnang on AAAA, mis tähendab kõige kõrgemat võimalikku selgust. Kalliskivi selgus on alati märgitud tooteinfo lehel.

Kalliskivi karaadi raskus (suurus)

Karaat viitab kalliskivi mõõtmetele. Erinevat tüüpi kividel on erinev tihedus (mass ühiku kohta), seega kaks visuaalselt sarnast kalliskivi võivad olla väga erineva kaaluga. Näiteks ei ole teemant nii tihe kui rubiin, mistõttu näeb 1-karaadine teemant välja suurem kui 1-karaadine rubiin.

Vääriskivid

Smaragd

Safiir

Rubiin

Must teemant

Valge safiir

Smaragd

Rikkaliku ja erksa rohelise värviga vääriskivid smaragdid on oma nime saanud Kreeka sõnast“smaragdos”, mis tähendab rohelist kalliskivi. Smaragdid kuuluvad 4 peamise kalliskivi hulka ehk teemantide, safiiride ja rubiinide kõrvale, kuid need on mõnevõrra erandlikud, kuna nende pind on rohkemate ebatäiustega ning smaragdid pole sugugi nii tugevad kui teised kalliskivid. Smaragdi väärtust hinnatakse 4 C-ga ehk värvi, lihvi, selguse ja karaadi abil. Nende kalliskivide puhul on aga värv kõige olulisem omadus ning erkrohelised smaragdid on kõige väärtuslikumad. Tähtsuselt teine omadus on selgus. Kuna smaragdidel on rohkelt ebatäiuseid, on kivi seda väärtuslikum, mida rohkem see läbi paistab. Neid kalliskive leiab tänapäeval peamiselt järgnevatest kohtadest: Kolumbia, Sambia, Afganistan, Austraalia, Austria, Brasiilia, Madagaskar, Mosambiik, Namiibia, Nigeeria, Norra, Pakistan, Venemaa, Somaalia, Lõuna-Aafrika, Hispaania, Šveits, Tansaania ja Ameerika Ühendriigid.

Südametšakraga seostatud kivi kohta on öeldud, et tegemist on eduka armastuse kalliskiviga. Arvatakse, et need kalliskivid toovad rahu, rikkust, pühenduvust ning edendavad sõprust, lojaalsust ja kaastunnet. Need kalliskivid on inimestele huvi pakkunud juba antiikajast saati - need olid Cleopatra lemmikkivid ning Antiik-Egiptuses arvati, et smaragdid toovad igavese elu. Tervendav jõud on teine põhjus, mis muudab smaragdid nii erakordseteks. Usutakse, et smaragdid töötavad vastumürgina, puhastades keha mürkidest ning aidates taastuda nakkushaigustest. Arvatakse, et smaragdid aitavad tervendada südant, kopse ja isegi halba silmanägemist.

Smaragde peetakse Veenuse kiviks, mis toob armastusse ja sõprusesse turvalisust ning seetõttu on tegemist suurepärase kalliskiviga kihlasõrmuse jaoks. Sellele lisaks on tegemist mai sünnikiviga.

Safiir

Safiire leidub mitmetes erinevates värvitoonides, neist kõige populaarsem on sinine, mis on kõige rohkem selle vääriskiviga seotud ning sugugi mitte kokkusattumusena on safiiride nimi pärit ladinakeelsest sõnast "sapphirus", mis tähendab sinist. Safiirid on ühed kõige kõvemad kivid maailmas - 9.00 Mohsi skaalal - jäädes maha üksnes teemantidest ja moissaniitidest. 4 C (värv, lihv, selgus ja karaat) hulgast, mida kasutatakse safiiri väärtuse määramiseks, on värv kõige olulisem. Kõige väärtuslikumad safiirid on rikkalikku erksinist värvi, mis ei ole liialt tume ning kus pole hallikat varjundit. Tänapäeval leiab safiire Sri Lankalt, Vietnamist, Hiinast, Taist, Austraaliast, Ameerika Ühendriikidest, Madagaskarilt ja Ida-Aafrikast.

Safiiride kohta ringleb rohkelt müüte ja uskumusi. Antiik-Pärsias usuti, et taevas värviti siniseks, et see näeks välja nagu safiir. Ka moodsal ajal on safiirid olnud ühed peamised kuninglikud kalliskivid ning safiir oli ühtlasi ka Prints Charles'i poolt Printsess Dianale kingitud kihlasõrmuse kalliskivi. Arvatakse, et safiirid leevendavad ärevust, rahustavad ning muudavad mõistuse selgemaks. Safiire seostatakse kurgutšakraga, mis tähendab, et safiirid aitavad sul paremini mõista oma sisemist ennast. Safiirid toovad rahulikuma energia ning aitavad sul keskenduda ja olla motiveeritum. Lisaks arvatakse, et safiiridel on tervendav mõju ning need kivid aitavad seedimisele kaasa, võtavad ära isutuse ja väsimuse.

Safiirid sümboliseerivad pühenduvust, truudust ja puhast armastust, mistõttu on need kalliskivid täiuslikud kihlasõrmuste jaoks. Lisaks on tegemist septembris sündinud inimeste sünnikiviga.

Rubiin

Üks 4 peamisest vääriskivist teemantide, safiiride ja smaragdide kõrval, rubiin on saanud oma nime ladinakeelsest sõnast “rubeus’’, mis tähendab puhast värvi. Rubiinid on tihedalt seotud safiiridega, kuna mõlemad kalliskivid kuuluvad korundide hulka. Rubiinid on ühed kõige kõvemad kivid, olles Mohsi skaalal kõvadusega 9.00 ning jäädes maha vaid teemantidest ja moissaniitidest. Nende kalliskivide väärtust mõõdetakse 4 C abil - värvi, lihvi, selguse ja karaadiga nagu teisigi kalliskive, kuid selle kõrval võetakse arvesse ka nende päritolumaad. Kõige väärtuslikumad rubiinid on tumedat rikkalikku punast tooni ning neid kutsutakse ka "tuvi vereks", kalliskivi värvis ei tohi olla grammigi kollakaid ega sinakaid toone. Tänapäeval on enamus rubiine pärit Myanmarilt, Madagaskarilt, Nepaalist, Pakistanist, Tadžikistanist, Tansaaniast, Vietnamist ja Ameerika Ühendriikidest.

Antiikaegadest saati on rubiine kutsutud armastuse ja kire kivideks ning vahel on neid peetud lausa afrodisiakumiks, mis muudab inimese atraktiivsemaks. Arvatakse, et need annavad energiat ja entusiasmi, peletavad eemale väsimuse ja unisuse. Rubiinid muudavad mõistuse selgemaks, parandavad keskendumisvõimet ja tõhustavad motivatsiooni. Arvatakse, et need kalliskivid suudavad lõpetada tülid, aitavad leppida ja kaitsevad kurjade mõtete eest. Samuti arvatakse, et rubiinidel on tervendav jõud, kuna neid seostatakse südametšakraga ning usutakse, et need suudavad puhastada keha ja verd mürkidest. Need on kasulikud südamele, alandavad palavikku ja parandavad verevoolu.

Rubiinid on juuli sünnikivid ning ühed peamistest kividest, mida valitakse kihlasõrmuste jaoks, kuna need on tugevalt seotud kire ja armastusega. Samuti kingitakse rubiine traditsiooniliselt 15. ja 40. pulma-aastapäeva puhul.

Must teemant

Vääriskivide hulka kuuluv naturaalne must teemant on täiesti läbipaistmatu ning see eristab seda enamikest teistest teemantidest. Neid peetakse üsna väärtuslikeks, kuna need on äärmiselt ilusad. Samas on need aga võrreldes värviliste teemantidega tunduvalt rahakotisõbralikumad.

Mustade teemantide ja nende sümboolika ümber on hulgaliselt vastandlikke müüte ja uskumusi. India legendi kohaselt esindavad mustad teemantid Yamat, surma jumalat. Itaalia uskumus on aga põhimõtteliselt vastandil - selle kohaselt on tegemist lepituse kiviga ning usutakse, et must teemant aitab suhteid korda ajada.

Karaat - karaat on kaaluühik, millega mõõdetakse teemante. Hinnaerinevus müüjate vahel tuleneb mitmetest põhjustest, näiteks oleksid naturaalselt kaevandatud mustad teemantid kallimad, kuid siiski odavad, kui teised teemantide värvialternatiivid. Musti teemante on tihtipeale raskem poleerida ning see võib mõjutada lihvi.

Lihv - Naturaalselt kaevandatud mustad teemantid näevad välja väga ebatasased, seega tuleb neid mitmete meetodite abil vormida. Seda protsessi nimetatakse lihvimiseks või poleerimiseks. Seda tehakse õhukese hambutu ketassae ketiga ning "lõikamine" ise toimub teemantipuruga, millega saekett kokku sai tehtud.

Selgus - Kivi selgus viitab sellele, kui palju on teemantil märgata vigu või ebatäiuseid, kuid mustast teemantist rääkides ei ole see oluline, kuna need teemantid ei peegelda valgust nii palju kui teised teemantid.

Värv - naturaalsed mustad teemantid leitakse toorkujul juba samasuguse musta värvusega ning oma värvi harulduse tõttu on need väga populaarsed kalliskivid. Värv on tekkinud tänu grafiidile, mis kogunes teemanti moodustumise ajal selle kristallistruktuuri. Nendel teemantidel on vaid üks värvi intensiivsuse tase - sügav must.

Valge safiir

Vääriskivide hulka kuuluvaid valgeid safiire kasutatakse vahel teemantide asemel, mitte üksnes sarnasuse tõttu ega soodsama hinna tõttu, vaid asjaolu tõttu, et valgetest safiiridest kõvemad on üksnes teemantid. Mohsi skaalal on valgete safiiride kõvadus 9. Võrdluseks, teemantide kõvaduse tase on 10. Seetõttu on see kalliskivi väga vastupidav ja sobib suurepäraselt ehete valmistamiseks.

Populaarsete uskumuste kohaselt toob see kalliskivi tarkust ja tugevust, julgustab inimesel oma talente ja potentsiaali avaldama ning inspireerib inimest elama ausalt, jäädes truuks oma ideaalidele. Valge safiir sobib ka armastajate vahelise lubaduse tähistamiseks, kuna see sümboliseerib neid, kes annaksid üksteise heaks ära kõik ning samuti hoiab kivi ära armukadeduse suhte või abielu algstaadiumis.

Karaat - teemantide ja safiiride vahel on oluline erinevus, kui rääkida karaadist. Neil mõlemal võib olla sama karaat, kuid nende kaal on erinev - safiir on raskem. Kui sa oled valgete safiiride valimisel karaadi osas kahevahel, peaksid valima suurust millimeetrite järgi.

Lihv - erinevalt teemantidest tuleb valgeid safiire lihvida teatud viisil selleks, et kivi unikaalsus tuleks esile. Iga juveliir sätestab safiiri lihvile oma standardi ning nende eesmärk on keskenduda kivi värvile, tagamaks kvaliteedi, kuna safiiride puhul ei ole olemas standardset "ideaalset lihvi".

Selgus - sarnaselt teistele kalliskividele on valgete safiiride ja teemantide võrdlemisel selguse osas erinevus. Kuna safiirid on pärit mineraalirikkast keskkonnast, võivad need mõjutada ka kalliskivi ning seetõttu on normaalne, kui safiiridel on mõningaid ebatäiuseid. Täiesti puhtad ja selged valged safiirid on ülimalt haruldased.

Värv - valge värvus pole safiiride puhul eriti tavalien ning hea kvaliteediga valged safiiri on väga haruldased. Nendele kividele viitatakse kui "värvitutele". Mõndadel valgetel safiiridel on väga õrn sinakas, roosakas või kollakas helk.